Sobota 7/4/2018 byla pro mladé hasiče náročná

Sobota 7.4.2018 byla pro kolektiv mládeže hasičů z Jabloňan náročná. Od rána do pozdního odpoledne jsme se zapojili do tří akcí.

V 8 hodin ráno jsme se vydali do Šošůvky na soutěž MH ve vázání uzlů v žákovských kategoriích. Soutěž jsme zahájili na stanovišti topografie, kde jsme měli za úkol správně určit název topografických značek a pomocí buzoly zorientovat mapu. Mladší žáci zvládli bez chyby, starší žáci pro tuto soutěž nasadili dvě hlídky (A,B). B hlídka doplněna mladšími, A hlídka získala díky nekompletnímu názvu topografické značky trestný bod, což znamenalo posun do pozadí výsledků.

Následně jsme soutěžili ve vázání uzlů na čas a bez chybnost. Začali mladší v prvním pokusu získali trestné body za předčasné vyběhnutí a trestný za špatně uvázaný / rozvázaný uzel. Hned následoval druhý pokus, který musel být na jistotu a zadařilo se bez trestných s pěkným časem. Mladší žáci obsadili v konečném pořadí krásné 4. místo z 23. soutěžních hlídek. Starším žákům se opět nedařilo a chybně uvázaný uzel v obou pokusech hlídkami A i B pro starší žáky znamenalo umístění v závěru výsledkové listiny a to 21. a 22. místo. Sice předčasné, ale mladším žákům se prozatím daří po třech soutěžích 1x 3. místo a 2x 4. místo, průběžné 4. místo v OLM Blansko. Starší žáci letos začínají spíše pozvolna, no uvidíme jestli jak tvrdí, že zaberou soutěžemi v požárním útoku.

OLM 2018 – 3. kolo – Šošůvka (7. 4. 2018)

Po návratu ze soutěže v Šošůvce mladé hasiče za pomoci svých vedoucích, ve spolupráci s členy JSDH a SDH čekal sběr elektroodpadu a starého papíru svozem po obci. Možnosti námi vynesení velkého spotřebiče z domácnosti využili dva občané. Za loňský a tento sběr předáme k ekologické likvidaci cca 30 ks chlazení, 17 ks velkých spotřebičů (pračka, myčka, sporák,..) 12 malých bagů (mikrovlnky, vysavače,…), 38 TV a monitorů.Mladí hasiči poslední roky pravidelně provádí sběr tohoto druhu odpadů. Ke svozu použit obecní traktůrek a hasičská cisterna s přívěsy.

Mladí hasiči Jabloňany sběr elektrozařízení a papíru 7.5.2018

Po skončení předešlé akce se od 16. hodin kolektiv mládeže SDH Jabloňany zapojil již do čtvrtého ročníku akce: Ukliďme Česko, ukliďme si doma Jabloňany. V pátek se do úklidu zapojili žáci místní základní školy. Ti uklidili cyklotrasu směrem ke Skalici a od Jabloňan po Jabloňany rozcestí a okolí místní základní školy. Celkem sebrali 5. pytlů odpadů, tento počet odpovídá přibližně 75. kilogramům odpadů.

V sobotu pak pokračovali naši mladí hasiči. Ti za pomocí svých vedoucích a členů JSDH provedli sběr odpadů směrem k Oboře po ovčín. Další skupina sbírala nepořádek v příkopech od Jabloňany rozcestí směrem po začátek Skalice. A druhým směrem pak ke Krhovu po zastávku na rozcestí. Tento úsek Skalice / Krhov jsme sbírali prvně a bylo to znát ve větším množství odpadků. Mladí hasiči sebrali celkem dvacet pytlů odpadků. Toto množství odpovídá 300. kilogramům odpadů. Podařilo se též vyseparovat 50 kilogramů železného odpadů a plastů.

Na závěr tohoto pro mladé hasiče a zúčastněné dlouhého dne si přítomní opekli špekáčky a postupně se rozešli domů.
Děkujeme všem kteří se těchto akcí zúčastnili a pomohli tak svému okolí a přírodě. Těšíme se na další spolupráci nejen při podobných příležitostech.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *